İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı

 • mesnevi-terapi“Bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol göstericimiz Mevlana olacaktır. Çünkü o ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunuyor, bizde var olan duyarlılığı harekete geçiriyor.”
  Prof. Dr. Nevzat Tarhan

  İnsanlık Mevlana’yı yeniden keşfediyor. Çünkü onun öğretisi yaşadığı zamana hapsedilemeyecek kadar evrensel. Çünkü hepimizin ondan öğreneceği çok şey var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan buradan bakarak, Mesnevi’nin çağları aşan bilgeliğinin ruha nasıl şifa olabileceğini anlatıyor.

  Tarhan, Mesnevi Terapi’de Mevlana’yı günlük hayatta bize yol gösterecek bir rehber olarak tanımamız gerektiğini anlatıyor. İçimizdeki hakikati görmemizi, farkındalığımızı artırmamızı sağlayacak önerilerle, Mesnevi’yi modern psikoloji tarafından da kabul gören bir anlayışla kalbe ve ruha şifa veren bir eser olarak okutuyor.

  Ve Mevlana’dan ilhamla şöyle diyor:

  “İnsanın gözü kördür ışık olmadıkça,
  Aşkın gözü kördür gerçekler olmadıkça,
  Aklın gözü kördür ahlak olmadıkça,
  Hırsın gözü kördür terazi olmadıkça,
  Şöhretin gözü kördür tevazu olmadıkça,
  Gücün gözü kördür erdem olmadıkça,
  Paranın gözü kördür insaf olmadıkça,
  Menfaatin gözü kördür empati olmadıkça,
  Adaletin gözü kördür hakkaniyet olmadıkça,
  Tabibin gözü kördür tıp etiği olmadıkça,
  Medeniyetin gözü kördür bilgelik olmadıkça…”

 • senbencocuklarimiz_onProf. Dr. Nevzat Tarhan’ın çocuklara eğitim rehberi olacak, hayata hemen aktarılabilecek önerileri dolu yeni kitabı çıktı. Bu kitabı okumadan çocuğunuzu eğitmeyin!

  Doğru anne babalığın nasıl olması gerektiğinden yola çıkan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuk eğitimin en esaslı noktalarını yeni kitabında bir araya getirdi. Doğru anne babalığın mihenk noktalarına değinen Tarhan, her ailede yaşanabilecek sorunlar hakkında çözümü kolaylaştıran öneriler sunuyor.

  Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın son kitabı “Sen Ben ve Çocuklarımız” Timaş Yayınlarından raflardaki yerini aldı.

  - Yemicem işte! Diye direten çocuklara ne demeli?
  - Aile içinde yaşanan çatışmalarda hangi iletişim kanallarını kullanabiliriz?
  - Özgüvenin azı karar, fazlası zarar mı?
  - Çocuğumuzun strese girdiğini nasıl anlarız?
  - Evdeki facebook-twitter krizlerini nasıl aşarız?
  - Çocuğu benliğini zedelemeden eleştirmek mümkün mü?
  - Hangi çocuklar tırnak yer?
  - Kardeş kıskançlığı mı rekabet mi?
  - Çocuğunuz geceleri korkuyla uyanıyor mu?
  - Çalıştığı halde bir türlü derslerde başarılı olamıyor mu?
  - Çocuğa ne kadar harçlık verilmeli?
  - Çocukluk döneminde önümüze çıkan engeller kendimizi geliştirme fırsatı olabilir mi?

  Timaş Yayınlarından çıkan “Sen Ben ve Çocuklarımız” isimli Tarhan’ın son kitabında anne, baba ve çocuk arasında yaşanan bu ve benzer bir çok soruya cevap bulacaksınız. Kitap adeta hayata hemen aktarılabilecek önerilerle dolu bir çocuk eğitim rehberi niteliği. Kitabın arka kapağında da bu önem özellikle vurgulanıyor.

  “Anne baba olmak, dünyanın en önemli ve aynı zamanda en anlamlı işi. Emek ister ama karşılığı dünyalara değer. Mesuliyeti çoktum ama evlat sevgisi söz konusu olunca insana hiçbir şey zor gelmez.

  Doğru anne babalığın nasıl olduğu aslında iç dünyamızda ve geleneksel kodlarımızda yazılı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan işte buradan bakarak, çocuk eğitiminin en esaslı noktalarını bir araya getiriyor. Doğru anne babalığın mihenk noktalarına değinerek her ailede yaşanabilecek sorunlar hakkında çözümü kolaylaştıran öneriler getiriyor. Bizlere ebeveyn olmakla üstlendiğimiz en önemli vazifeyi hatırlatırken aile içinde yaşanan pürüzlerde çözümün aslında ne kadar yakınımızda olduğunu da gösteriyor.” Deniyor.

 • Aile kurumunun yıkılmaya yüz tutması, aile bireyleri arasındaki bağların zayıflaması, cinsel suçlardaki artış aile üzerinde yeni baştan durulması gerektiğini gösteriyor.

  Bu kitap, aileye ilk adım olan evliliğin biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel temellerini irdeliyor. Yaşanmış örneklerin ve `evlilik niyet sözleşmesi`nin desteğiyle de aile üyelerinin yollarını aydınlatıyor.

  • Evliliğe hazır mıyım?

  • Niçin evlenmeliyim?

  • Flörtsüz evlilik olur mu?

  • Aşk olmadan evlilik yürür mü?

  • Eşimi tanımak için ne yapmalıyım?

  • Eşimin ailesine nasıl davranmalıyım?

  • Eşim beni aldatır mı?

  • Anne-babalık öğrenilir mi?

 • Öncesi ve Sonrasıyla Evlilik
  kitap_evlilikpsikolojisi_kEvlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir.

 • Aile İçi İletişim Rehberi
  kitap_makulcozum_kMakul Çözüm Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kaleminden, aile içi ilişkilerde yaşanabilecek sorunlara çözüm önerileri sunan bir başvuru kaynağı. Aile içinde sağlıklı ilişkiler kurabilmenin yolunu karşılıklı anlayış ve sevgi-saygı güven bağında gören yazar,

 • makul-cozumMakul Çözüm Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kaleminden, aile içi ilişkilerde yaşanabilecek sorunlara çözüm önerileri sunan bir başvuru kaynağı. Aile içinde sağlıklı ilişkiler kurabilmenin yolunu karşılıklı anlayış ve sevgi-saygı-güven bağında gören yazar, kaliteli ilişkiler kurabilmenin ipuçlarını veriyor.

  Makul Çözüm, çocuklara özgüven kazandırmanın yollarından saygı eğitimine, ergenlik dönemi sorunlarından eşler arasındaki kıskançlığa ve alkolizmle mücadeleye kadar geniş bir yelpazeye sahip bir aile içi iletişim rehberi.

 • Stresi Mutluluğa Dönüştürmek
  kitap_mutlulukpsikolojisi_kİnsanın beyni, adeta bir orkestra şefidir. Ruh yapımız ve kişiliğimiz, beyin aracılığı ile kendisini ifade etmektedir. Beynimizin stres altında olması, bütün organlarımızın faaliyetine olumsuz etki yapacaktır.

   

 • Duyguların Eğitimi
  kitap_kendinizlebarisik_kRuh sağlığını korumanın yolu, insanın kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasından geçer. Kendimizle barışmak; duygularımızı denetim altına almayı başarmak ve hayatımızı amaçlarımız doğrultusunda yönlendirebilmek demektir.

 • asimetrik_onPolitik Psikoloji

  Türkiye'nin siyasal gündemi gerilimli bir atmosfein içerisine hapsolmuş durumda. Osmanlı'nın son dönemlerinden bugüne dek tam anlamıyla siyasal istikrarı yakalamış sayılmayız. Başarılı veya başarısız çeşitli askeri müdahaleler bu istikrarsızlığın hem sebebi hem de sonucudurlar.

 • İDER Vakfı yöneticisi Prof. Dr. kitap_varmibenianlamak_kNevzat Tarhan'ın son kitabı yayımlandı.

  • genç-ebeveyn çatışması,
  • özgürlük kavramı ve sınırları,
  • büyüklük hastalığı olarak narsisizm,
  • psikolojik yaralanmalar,
  • şiddet,
  • gelecek kaygısı,
 • Nesil Yayınları
  kitap_kadinpsikolojisi_kToplumda yanlış geleneksel yargılarla kadın ikinci sınıf bir varlık gibi görülürken, modernizm cinselliği kadın politikası olarak sunuyordu. Kadını toplumsal yaşamdan dışlayan geleneksel eğilim, feminist tepki ile karşılaşınca kadın-erkek savaşlarına dönüşüyordu.

 • guzelinsanmodeli_fbProf. Dr. Nevzat Tarhan'ın 16'ıncı kitabı "Güzel İnsan Modeli" okuyucusuyla buluştu.

   

  Tarhan son kitabında bizleri toplumun manevi dinamikleri olan değerlerin hayatımıza yeniden hakim olması için bir adım atmaya çağırıyor, değer eğitimin insandan başlayarak topluma yayılması gerektiğini söylüyor ve bir 'GÜZEL İNSAN MODELİ' sunuyor.


  Televizyon programları, yaptığı bilimsel çalışmalarıyla psikiyatri alanında toplumun ruh sağlığı seviyesini yükseltmeyi hedefleyen ve topluma koruyucu ruh sağlığı hizmeti veren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kaleme aldığı kitaplarıyla da topluma ışık tutuyor. Rektör Tarhan bu kapsamda heyecanla beklenen son kitabını Timaş Yayınlarından okuyucusuyla buluşturdu.

  Cesaret, sadakat, affetme, paylaşma, cömertlik, alçakgönüllülük, özeleştiri, adalet ve diğerleri. Toplumun geneli tarafından kabul edilen bu ortak kavramlar; bir anlamda, mutluluğun standartları kümesidir.

  Değerleri bir banka hesabına benzetirsek, iyi yatırımlar yapan kişinin hebası ona kar getirecektir. Ne kadar kar ettiği hemen anlaşılmasa da bu, ileri yaşlarda faydasını göreceği bir birikim olacaktır. Doğaya ya da ailesine yatırım yapan kişinin, bu yatırmaların kendisine geri döneceğini bilmesi gerekir.

  Bugünün toplumsal yapısına baktığımızda, değerler artık cümle içinde kullanılan kelimelerden ibaret. Oysa değerleri gölgeleyerek toplumları değiştiren bütün kötülükler, ağaçlarda saklı kurtlar gibidir. Nasıl ki kurtlar ağacı içten kemirerek devirirse, sosyal yozlaşma ve kuralsızlık da toplumu böyle çürütür.

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bizleri toplumun manevi dinamikleri olan değerlerin hayatımıza yeniden hakim olması için bir adım atmaya çağırıyor, değer eğitimin insandan başlayarak topluma yayılması gerektiğini söylüyor ve bir güzel insan modeli sunuyor.

 • Ruh, Beyin ve Akıl Üçgeninde İnsanoğlu
  kitap_inancpsikolojisi_k Prof Dr. Nevzat Tarhan, bu kitapta “inanç” konusuna bilimsel bir yöntemle yaklaşıyor. Bunun ötesinde, sağlam inancın ve onun oluşturduğu dinî geleneğin ruh sağlığı için gerekliliğini vurguluyor. Bilim ve dinin sınırları, bilim, din ve inanç sistemleri,

 • Duygusal Zekaya Yeni Bir Yorum
  kitap_duygularindili_kAslında birer bilimsel kategori olan duygular, 1990’lı yıllara kadar ya ihmal edildi ya da sömürüldü. Batı duyguları yok sayıp aklı tek mutlak değer olarak kutsarken, Doğu da sahip olduğu zenginliğin farkına varmıyor, duyguların eğitimine gereken önemi vermiyordu.

Uyuşturucu bağımlılığı neden artıyor?
 
http://www.ider.org/index.php/faaliyet-raporlar/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/728325guzelinsanmodeli.jpglink
http://www.ider.org/index.php/faaliyet-raporlar/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/386223ugurresim1.jpglink
http://www.ider.org/index.php/faaliyet-raporlar/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/321694acilhat.JPGlink
http://www.ider.org/index.php/faaliyet-raporlar/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/233534toplum_kitap.jpglink

Güzel İnsan Modeli

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın 16'ıncı kitabı "Güzel İnsan Modeli" okuyucusuyla buluştu.   Tarhan son kitabında bizleri toplumun manevi dinamikleri olan değerlerin hayatımıza yeniden hakim olması için bir adım atmaya çağırıyor, Detayları inceleyin

İyi Bak Kendine Ülke TV'de

Modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan, yeni çözümler üreten "İyi Bak Kendine" her gece 23:45'te Ülke TV'de. Bu program Vakfımızın sponsorluğunda yayınlanmaktadır. Detayları inceleyin

Telefon ile Danışma Hattı

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı vakıf amacına uygun olarak alanında ilk kez yapılan bir hizmeti gerçekleştirerek telefonla danışma ve çağrı merkezi oluşturdu. Detayları inceleyin

Toplum Psikolojisi - Kitap

Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye. Her gün önünden geçtiğimiz bir toplumsal histeriyle karşı karşıyayız. Suçluların çoğuda akıl hastası değil. O halde sebep nedir? Tahammülsüzlük mü? Detayları inceleyin

Güzel İnsan Modeli İyi Bak Kendine Ülke TV'de Telefon ile Danışma Hattı Toplum Psikolojisi - Kitap
Psikohayat dergilerini online okumak için tıklayınız>>
NPGRUP Kitaplarını detaylı incelemek için tıklayınız>>
Bilgilendirici Web Sayflarımız için tıklayınız>>
Öğrencilerimize bilimsel ziyafet sunacağız

Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri ve NPGRUP uzmanları, Bilimsel Eğitim Toplantısında bir araya geldi. Toplantının gündemi 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya hazırlanan Üsküdar Üniversite’nin çalışmaları ve hedefleriydi. Toplantıda konuşan Rektör Tarhan öğrencilerine bilimsel ziyafet sözüverdi.

uskudar universitesinden haberler npgrup haberleri Öğrencilerimize bilimsel ziyafet sunacağız

üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbulNöropsikiyatri Hastanesi’nin birlikte gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantıları devam ediyor.

Her hafta Çarşamba günleri gerçekleştirilen, farklı gündem maddelerinin ele alınıp konuşulduğu toplantının bu haftakonusu, yeni eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya hazırlanan Üsküdar Üniversitesi ve çalışmalarıydı.

 
Rektör Tarhan'a değerler ödülü

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, okullarda değerler eğitimine verdiği katkılardan ötürü ödüle layık görüldü.

npgrup haberleri genc ve okul genc gelisimi cocuk aile iletisimi Rektör Tarhana değerler ödülü...İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün değerler eğitimine yönelik okullarda yürüttüğü proje meyvelerini verdi. Bu kapsamda “Değerler eğitimi yılsonu programı ve 1. Değer olimpiyatı ödül töreni” düzenlendi. Dereceye giren öğrenciler katılımın yoğun olduğu bir programla Fatih Çemberlitaş Fırat Kültür Merkezi’nde ödüllendirildi.

Tasavvuf musikisi konserinin de yer aldığı ödül programında İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, değerler eğitiminde kendilerine destek olanlara teşekkür etti.

 
Haydi Tut Elimi Derneği kimsesizlerin kimsesi oluyor


psikiyatri haberleri Haydi Tut Elimi Derneği kimsesizlerin kimsesi oluyorTürkiye’nin içe kanayan yarası çocuk istismarının önüne geçmek amacıyla yola çıkan Haydi Tut Elimi Derneği, geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlediği “Çocuk İstismarını Önleme Sempozyumu” ile de konuyu bir kez daha Türkiye’nin gündemine getirdi.

Derneğin Genel Başkanlığını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Haydi Tut Elimi Derneği’nin çalışmalarını ve amaçlarını KANAL A Haber’e anlattı…

 

Koruyucu Aile Olun Çağrısı

News image

Çocuk yuvası yetkilileri, aileleri koruyucu aile olmaya davet ederek, Hem mutlu olun, hem mutlu edin çağrısı yap...

Psikohayat 9.Sayı: Hayatın Gerilim Nokta

News image

  Merhabalar Yeni yılda tekrar beraberiz. Ocak, Şubat, Mart saysı ile huzurlarınızdayız İnsani Değerler ve Ruh Sağlığ...

Uzun Ömrün Sırları

News image

Tarsus'ta 96 yaşındaki iki yaşlı, uzun ömürlerinde beslenme alışkanlıklarının da etkisinin olduğunu söyledi. İlçe mer...

Yumurta Zihin Geliştiriyor

News image

Dünyaya getirdiğiniz yavrularınıza her şeyin en iyisini ve en yararlısını vermek için uğraşırsınız. Bu haberi mu...

Ruh Hastalıkları Daha Yaygın

News image

Şizofreni Dostları Derneği Başkanı, Türkiye'de ruh hastalıklarının bedensel hastalıklardan çok daha yaygın olduğ...

Spor Stresin Can Düşmanı

News image

Uzmanlar, günlük yaşamdaki stresle baş etmenin etkili yollarından birinin spor yapmak olduğunu açıkladı. İşte bilgiler.....

Toplumda Konuşamıyorsanız

News image

Kendime güvenim yok, konuşamıyorum, kendimi ifade edemiyorum, çok çekingenim diyorsanız mutlaka okuyun... Sosya...

PsikoHayat 6.Sayı - Hayatın Enerji Kayna

News image

Merhabalar Ocak, Şubat, Mart sayısı ile huzurlarınızdayız tekrar. PSİKOHAYAT sayfa düzeni, haber ve dosya sunuş tarz...

Psikohayat 10.Sayı: Zihnin esiri olmak:

News image

Merhabalar, Yine birlikteyiz. Dergimizin temmuz-ağustos-eylül sayısı çıktı. Dergimizin bu saysının konusu HAYAT KISKAC...

10 Soruda Beynin Gizemi

News image

Uzmanlar, beynin ne yaptığını biliyoruz ama ne yapacağını bilmiyoruz diyor. İşte bilinmeyenler. Vücut ısısını ayarlıyor...

Depresyon Tehdidi Artıyor

News image

DSÖ'ye göre, depresyonun, 2020 yılında gelişmekte olan toplumlarda yaşam kalitesini bozan hastalıkların başında ...

PsikoHayat 7. Sayı - Depresyon Çözümsüz

News image

PSİKOHAYAT YİNE DOPDOLU DEPRESYON Çözümsüz Değil! Psikohayat Dergisi’nin giderek yaygınlaşan Depresyonu dosya konusu y...

Evlilik Ruh Haline İyi Geliyor

News image

Yeni Zelandalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, evliliğin ruh sağlığına iyi geliyor. İşte d...

En Çok Rastlanan 5 Fobi

News image

Kimimiz hiçbir nedeni yokken yüksekten korkuyor, kimimiz örümcekten, kimimizse asansörde kapalı kalmaktan... No...

Ayna Nöronlar

News image

Ayna nöronlar ne demektir? Nasıl tedavi edilir, kimlerde görülür. Hepsinin cevabını Prof. Dr. Ömer Arifağaoğlu veriyor. ...

Psikohayat 8.Sayı: Aklın Gerçekle Oyunu

News image

  Psikohayat Dergisi yeni sayısında "Aklın Gerçekle Oyunu: ŞİZOFRENİ" konusunu kapağına taşıyarak okuyucularıyla bulu...

İştahlıysanız Dikkat

News image

İştahı kontrol eden leptin hormonunun yüksek olduğu kişilerde Alzheimer hastalığı riskinin daha düşük. Gönüllül...

Cinsel Eğitimde Yaş Küçülüyor

News image

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği  Başkanı, çocukların eskisi gibi "seni leylekler getirdi" sözüne inanmadığını belirtti. ...

Yağ Zihni Açıyor

News image

ABD'de yapılan bir uzun bir araştırma, yağın, zihni açtığını ve refleksleri güçlendirdiğini ortaya koydu. Alman...

Renkler Ruhsal Durumu Ele Veriyor

News image

Kişilerin renk tercihlerinin, ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiği bildirildi. Peki hangi renk ne anlama geliyor?...

Ruhsal Gelişimi Yavaşlatıyor

News image

Araştırma, anne ve babalarından dayak yiyen çocukların ruhsal gelişiminin yavaşladığını ortaya koydu. Alman Die...

Okulda İkizleri Ayırmayın

News image

Hollandalı araştırmacılar, okulda ikiz çocukları ayırmanın başarıları açısından bir etkisinin olmadığı belirledi...

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack